top of page
Search

10 Powodów Dlaczego Warto Stosować Sterylizację UV-C10. ŚWIATŁO UV-C ZABIJA BAKTERIE, WIRUSY, GRZYBY, ROZTOCZA I PATOGENY

Ekspozycja na promieniowanie UV-C zabija wszelkie bakterie, wirusy i grzyby zarówno w powietrzu, jak i na powierzchniach. Dzieje się tak w wyniku przenikania światła UV-C w struktury RNA i DNA, których łańcuchy zostają trwale uszkodzone co zabija wszelkie patogeny i zarazki oraz zapobiega dalszemu rozmnażaniu się drobnoustrojów.


9. SZYBKA DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ

W przeciwieństwie do ozonowania czy sterylizacji środkami chemicznymi, promieniowanie UV-C jest szybką metodą dezynfekcji. Światło UV-C to fale o bardzo małej długości, ale sporej energii, która skutecznie zabija wirusy i bakterie. Sterylizację UV-C można stosować zawsze, kiedy nie ma nikogo w pobliżu. W przypadku zastosowania promienników (żarówek) bez ozonowych (ozone-free), nie ma potrzeby długiego wietrzenia pomieszczeń ze szkodliwego dla zdrowia ozonu. Dzięki temu w krótkich odstępach czasu można sterylizować pokoje, biura, poczekalnie czy nawet sale lekcyjne podczas przerw.

Sala lekcyjna z lampą UV-C na biurko. Dezynfekcja szkół.
Lampy UV-C można stosować w szkołach, przedszkolach czy na uniwersytetach w trakcie przerw między zajęciami.


8. DEZYNFEKCJA ŚWIATŁEM UV-C TO SPRAWDZONA TECHNOLOGIA


Technologia sterylizacji UV-C nie jest niczym nowym, to sprawdzone rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest czyste środowisko, w tym w szpitalach i klinikach na całym świecie. Metoda sterylizacji UV-C jest znana już od 60 lat! Jej działanie jest potwierdzone przez lekarzy oraz laboratoria na całym świecie. Wprawdzie obecnie powstaje nowa gałąź źródeł promieniowania UV-C w postaci diod w swojej konstrukcji zbliżonych do tzw. LEDów, jednak jest to dopiero początek tej technologii. Ich sprawność jak i cena na razie wykluczają je z zastosowań sterylizujących pomieszczenia.


7. ŚWIATŁO UV-C MOŻNA STOSOWAĆ DO DEZYNFEKCJI PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH


Jeśli obawiasz się patogenów na opakowaniach produktów przyniesionych ze sklepu, przed włożeniem ich do lodówki poddaj je krótkiemu naświetlaniu promieniowaniem UV-C. Pamiętaj żeby na ten czas wyjść z pomieszczenia. W ten sposób wyeliminujesz większość bakterii, wirusów i grzybów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich bliskich. Żywność bez opakowania dokładnie umyj. Naświetlanie UV-C naturalnych produktów takich jak owoce, warzywa czy mięso, nie sprawi, że staną się one rakotwórcze, ale mogą stracić swoje wartości odżywcze i szybciej się zepsuć.

Lampa UV-C do dezynfekcji produktów spożywczych i marketowych.
Lampy UV-C można stosować do sterylizacji pakowanych produktów spożywczych.


6. UV-C TO METODA STERYLIZACJI W PRZEMYŚLE I BIZNESIE


Pewnie nie przyszło Ci do głowy, że kiedy robisz jajecznicę albo ciasto, dotykasz powierzchni sterylizowanej wcześniej światłem UV-C. Technologia dezynfekcji światłem UV nie jest znana tylko w szpitalach. Znalazła ona szerokie zastosowanie również w przemyśle, jako solidny i pewny sposób na odkażanie powierzchni. Pierwszym z półki przykładem mogą być jajka, które zanim zostaną spakowane i wysłane do sklepów oraz supermarketów zostają poddane sterylizacji światłem UV-C. W ten sposób ze skorupek zostają usunięte wszelkie drobnoustroje. Dezynfekcje światłem UV-C popularnie stosuje się również do oczyszczania wody i w gabinetach dentystycznych, gdzie narzędzia zamyka się na kilku minut w tzw. sterylizatorach. Wewnątrz tych urządzeń również znajdują się promienniki UV-C, które zabijają patogeny, dzięki czemu narzędzia mogą być ponownie użyte bez narażenia kolejnego pacjenta na zakażenie.


5. SZKODLIWE DZIAŁANIE UV-C MOŻE BYĆ OGRANICZONE W PROSTY SPOSÓB


Choć promieniowanie UV-C jest bliskie rentgenowskiemu, to w przeciwieństwie do potocznego „rentgena” nie przenika ono przez stałe powierzchnie. Dotyczy to także szkła, tworzyw sztucznych, papieru i innych trwałych przedmiotów. Dlatego obserwowanie działania promieniowania UV-C zza szyby lub plexiglasu jest w pełni bezpieczne. Z tego samego powodu rybki w akwarium lub piękne zdjęcia w szklanych antyramach są bezpieczne. Promieniowanie UV-C jest szkodliwe tylko w wypadku bezpośredniego wystawienia żywych organizmów na jego działanie. Dlatego nie wolno przebywać bezpośrednio przy odsłoniętym i działającym promienniku UV-C. Należy również pamiętać, aby usunąć z pomieszczenia rośliny oraz zwierzęta dbając o ich zdrowie podobnie jak o własne. Zamknięte drzwi lub okna skutecznie ochronią wszystkich domowników przed szkodliwym działaniem UV-C.

Jak stosować lampy UV-C w domu i biurze?
Ściany, okna czy szklane przedziałki nie przepuszczają światła UV-C.

4. STERYLIZACJA UV-C JEST PROSTA


Promienniki UV-C w swojej obsłudze nie różnią się niczym od zwykłej lampy. Mają włącznik oraz celowo zaprogramowane opóźnienie, które pozwala opuścić pomieszczenie zanim lampa się włączy. Są również wersje z pilotem zdalnego sterowania, które pozwalają na zdalne włączenie lampy zza ściany lub drzwi. Najbardziej zaawansowane lampy mają wbudowany również czujnik ruchu, który wyłączy światło kiedy wykryje obecność człowieka lub zwierzęcia, po to aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Zatem jedyne o co musisz zadbać, to aby w pomieszczeniu nie było ludzi, zwierząt oraz żywych roślin. Reszta dzieje się sama.


3. EKOLOGICZNA DEZYNFEKCJA ŚWIATŁEM UV-C


W przeciwieństwie do środków chemicznych, które trzeba na bieżąco uzupełniać i generować kolejne opakowania, promienniki UV-C kupuje się raz na wiele lat. Oczywiście same promienniki (żarówki) też mają swoją żywotność po której muszą zostać wymienione, jednak dobrej klasy produkty mają żywotność nie mniejszą niż 8000 godzin. Zakładając, że w zwykłym domu używasz promiennika w różnych pomieszczeniach łącznie nie więcej niż godzinę dziennie przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, to promiennik powinien zostać wymieniony po blisko… 22 latach! Jedna żarówka na 22 lata zamiast nasączonych chemikaliami ściereczek, ręczników papierowych, płynów do dezynfekcji oraz jednorazowych rękawiczek, to olbrzymia korzyść dla środowiska.

Lampa UV-C a tradycyjne środki czystości porównanie
Jeżeli chcesz chronić środowisko warto zainwestować w lampę UV-C. Szczególnie w okresie zwiększonego ryzyka.

2. STERYLIZACJA UV-C MOŻE BYĆ BEZPIECZNA DLA DZIECI I ZWIERZĄT


Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko albo pupil mogą być narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV-C przez wejście do pomieszczenia bez Twojego nadzoru, to wybierz lampę z czujnikiem ruchu, który wyłączy lampę w razie ich wykrycia. Ze względów bezpieczeństwa odpowiedzialni producenci, tak projektują swoje lampy, aby wyeliminować ryzyko naświetlenia ludzi i zwierząt kiedy Ci tylko się do nich zbliżą. Czujniki często są na tyle zaawansowane, że wykrywają zbliżającą się osobę lub zwierzę nawet przez zamknięte drzwi i wyłączają lampę, zanim ktokolwiek wejdzie do pomieszczenia. Kiedy ruch ustanie, lampa ponownie się włączy i dokończy zadany jej program.


1. STERYLIZACJA UV-C JEST TANIA


Zastanów się przez chwilę ile pieniędzy wydajesz na środki czystości w domu, biurze, czy gabinecie. Środki chemiczne jak: proszki, pasty, płyny i żele, które służą do czyszczenia i dezynfekcji muszą być regularnie uzupełniane, co stanowi stały koszt w Twoim budżecie. Dobre lampy UV-C kosztują od kilkuset do ok. 1,5 tys. złotych, ale kupujesz je tylko raz. Jeśli planujesz używać ich przez godzinę dziennie każdego dnia, to wymiana żarówki będzie potrzebna za blisko 22 lata. Zatem jeśli lampa kosztuje średnio ok. 500zł i będzie regularnie sterylizowała pomieszczenia przez godzinę dziennie przez ponad 20 lat Twój dzienny koszt wyniesie pół grosza! Taniej być nie może.


Lampy do dezynfekcji UV-C do domów, biur i pomieszczeń do 40 metrów kwadratowych znajdziesz TUTAJ.19 views0 comments

Comentários


bottom of page