top of page
Search

Jak skutecznie i szybko zdezynfekować pokoje hotelowe oraz apartamenty?


nie przeszkadzać koronawirus, hotele i pensjonaty, a pandemia.

Co jest lepsze światło UV-C czy ozonowanie?


W ostatnim czasie temat dezynfekcji i sterylizacji pomieszczeń oraz przedmiotów codziennego użytku nabrał szczególnego wymiaru. Kiedy wirus Sars-CoV-2 szaleje w najlepsze, a choroba Covid-19 doprowadziła do zamknięcia hoteli, pensjonatów, apartamentów i innych obiektów oferujących noclegi ich właściciele liczą straty i zastanawiają się jak będzie wyglądał ich biznes po pandemii. Jedno jest pewne, oczekiwania klientów się zmienią, a kwestie oceny higieny wypełniane w kwestionariuszach satysfakcji w największych portalach rezerwacyjnych nabiorą większego znaczenia.


Jak przekonać gości hotelowych do tego, że pokoje hotelowe są czyste?


Zanim wydacie pieniądze na jakiekolwiek urządzenia sterylizujące dobrze jest poznać ich mocne i słabe strony oraz zrozumieć realną potrzebę klienta. Z pewnością kluczem, jest poczucie, że użyty przez właściciela lub administratora sprzęt jest skuteczny i daje pewność, że dany pokój jest czysty i higieniczny po wizycie poprzednich gości. A skoro tak to warto pochwalić się w elegancki sposób metodą sterylizacji pomieszczeń i pokoi. Co wybrać? Przyjrzyjmy się najbardziej racjonalnej alternatywie.


Ozonowanie pokoi hotelowych, dobre czy złe?


Odpowiedź na pytanie czy ozonowanie jest dobrą metodą sterylizacji jest równie trudna jak odpowiedź czy samochód to dobra forma transportu? Odpowiedź na te pytania brzmi: to zależy.

Jak przekonać gości, że pokój hotelowy jest czysty?

Ozonowanie to skuteczna metoda sterylizacji, która ma naukowo potwierdzone działanie. Niestety ozonowanie ma też swoje wady. Jedną z kluczowych dla branży hotelarskiej jest dość długi czas potrzebny do osiągnięcia zamierzonego skutku.


“Ozonowanie to skuteczna, ale czasochłonna metoda sterylizacji”

Ozon podobnie jak promieniowanie UV-C jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt i roślin. Aby ozonowanie było skuteczne, konieczne jest odpowiednie uszczelnienie pomieszczenia (kratki wentylacyjne, drzwi, itp.), tak aby cząsteczki ozonu nie wydostawały się w niepożądane miejsca, ani nie powodowały ciągłego spadku stężenia. Ozon nie może “uciekać” z pomieszczenia. Nie bez powodu ozonowanie jest szczególnie popularne jako metoda sterylizacji pojazdów - tam łatwo o szczelne zamknięcie małej przestrzeni i tym samym uzyskanie doskonałego efektu w ciągu ok. 20 minut.


“Ozon jest szkodliwy dla ludzi, dlatego ozonowane pomieszczenia należy uszczelnić (kratki wentylacyjne, drzwi, itp.). Ozonowanie jest świetną metodą sterylizacji samochodów.”

Należy też podkreślić, że ozon samoistnie podlega rozpadowi, a więc przy odpowiednim zapasie czasu nie ma potrzeby wykonywania żadnych dodatkowych czynności. Jednak, od wygenerowania cząstek ozonu do ich samoistnego rozpadu, które gwarantuje bezpieczne środowisko dla człowieka, mija ok. 8 godzin (stężenie 0,1ppm). Podkreślam, nie ma tu mowy o czasie połowicznego rozpadu pojedynczej cząstki ozonu, który wynosi ok. 20 min, a o spadku stężenia ozonu do ok. 1ppm w ozonowanym pomieszczeniu. Stąd odpowiedzialni producenci generatorów ozonu zalecają odczekanie od 30 minut do nawet 2-óch godzin po zakończeniu pracy generatorów, aby wykorzystać wytworzony ozon i nie narażać się na jego szkodliwe działanie. Dodatkowo należy skuteczne wywietrzyć pomieszczenia przez ok. 15-30min. Wejście do pomieszczenia wcześniej może wywoływać np. podrażnienia oczu, kaszel lub ból głowy. Sam czas pracy generatora jest zależny zarówno od jego mocy i wydajności jak i od kubatury pomieszczenia, przyjmuje się, że skuteczne ozonowanie może trwać od 1,5 do 12 godzin. Tak naprawdę to nie czas jest tutaj głównym wskaźnikiem, a stężenie ozonu, które nie powinno być niższe niż 2ppm, a najlepiej gdyby wynosiło 5ppm. Ozonowanie ma również silne działanie utleniające, dlatego powinno się przez procedurą wynieść wszelkie dzieła sztuki oraz inne przedmioty, które są w szczególny sposób narażone na utlenianie.


“Ozonowanie ma silne działanie utleniające, dlatego powinno się przez procedurą wynieść wszelkie dzieła sztuki oraz inne przedmioty, które są w szczególny sposób narażone na utlenianie.”

Zatem czy dobrze przeprowadzone ozonowanie jest skuteczne?


Tak, odpowiednia ilość ozonu zamknięta w określonej kubaturze na pewno zadziała. Problemem jest czas. Nie można myśleć, o przeprowadzeniu skutecznego procesu ozonowania pokoju hotelowego, apartamentu ani każdego innego pomieszczenia w 30min ani nawet 1,5 godziny. Odpowiednio przeprowadzony proces wymaga czasu. Ozonowanie ma wiele zalet, w tym między innymi likwiduje nieprzyjemne zapachy, ale stosowanie go w budynkach wymaga cierpliwości.


“Przyjmuje się, że skuteczne ozonowanie może trwać od 1,5 do 12 godzin.”

Jak walczyć z wirusami i bakteriami w hotelach i pensjonatach światłem UV?


lampy UV-C w pokojach hotelowych, szybka i skuteczna medota dezynfekcji hotelu


Na wstępie trzeba podkreślić istotny fakt: na rynku znajduje się wiele lamp UV. Do sterylizacji nadaje się tylko światło UV-C. Jednak nawet tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dana lampa generuje ozon czy nie. Wybierając lampę ozonującą UV-C zyskujemy dodatkowe działanie zwalczające patogeny w postaci promieniowania UV-C, ale pozostają z nami wszelkie “wady” wynikające z ozonowania! Zanim kupimy lampę UV-C upewnijmy się dwa razy jakiego typu produkt kupujemy: ozonująca czy nie ozonująca (tzw. ozone-free). Wskaźnikiem będzie dla nas długość emitowanej fali: fala w okolicy 185nm to lampa ozonująca, a fala o długości ok. 254nm to lampy nie ozonujące.


“Zanim kupimy lampę UV-C upewnijmy się dwa razy jakiego typu produkt kupujemy: ozonująca czy nie ozonująca (tzw. ozone-free).”

UV-C jako skuteczna i szybsza metoda sterylizacji pokoi hotelowych.


Jeśli chcesz zrozumieć zasadę działania światła UV-C oraz przekonać się o jego skuteczności warto zapoznać się z artykułami: Czy można walczyć z COVID-19 za pomocą promieniowania UV oraz 10 Powodów dlaczego warto stosować sterylizację UV-C.


Nie ozonujące lampy UV-C wydają się optymalne dla zastosowań hotelarskich z kilku powodów:

  1. możesz je włączać kiedy tylko wszyscy opuszczą pomieszczenie

  2. promieniowanie UV-C działa natychmiast i nie wymaga uszczelniania kratek wentylacyjnym, drzwi itp.

  3. promieniowanie UV-C przestaje działać w chwili wyłączenia lampy i nie wymaga wdrażania specjalnych procedur po użyciu

  4. lampa o mocy ok 40W gwarantuje skuteczną sterylizację pokoju o powierzchni 20m², nie powinno to zająć więcej niż 15-20min

  5. lampy świecące 360° dezynfekują zarówno powierzchnię, jak i powietrze

  6. Istnieją lampy UV-C z wbudowanym czujnikiem ruchu, które w razie wykrycia obecności człowieka lub zwierzęcia automatycznie się wyłączają, więc możesz je zostawić z włączonym czasowym programem nie ryzykując czyimś zdrowiem

  7. relatywnie niski koszt (kilkaset złotych za lampę) pozwala na zakup kilku sztuk lamp i sterylizację w kilku pomieszczeniach jednocześnie

  8. nieduży pobór prądu w wypadku lamp do sterylizacji pokoi hotelowych: 40W wystarcza do pomieszczeń do 40m2, 100W do ok. 80m2, a 150W do ok. 120m2.

  9. promieniowanie UV-C jest powszechnie stosowane w szpitalach, klinikach i laboratoriach do sterylizacji pomieszczeń jako najłatwiejsza i najszybsza metoda walki z patogenami


co zabrać na wakacje w czasie pandemii? - telefon, maska, pieniądze, bagaż


Czy sterylizacja UV-C ma wady?


Oczywiście promieniowanie UV-C ma swoją słabą stronę. Podstawową wadą jest, że UV-C, podobnie jak ozonowanie, jest szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin i nie należy się wystawiać na jego bezpośrednie działanie.

UV-C, podobnie jak ozonowanie, jest szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin i nie należy się wystawiać na jego bezpośrednie działanie.“

Ponadto jest to promieniowanie UV, a więc powodujące blaknięcie kolorów. Długa, wielokrotna ekspozycja może mieć negatywny wpływ na elementy z tworzyw sztucznych i gumy, podobnie jak ma to miejsce w wypadku światła słonecznego. Wreszcie, działanie promieniowania UV-C jest uzależnione od odległości od jego źródła, im bliżej tym mocniejszy efekt sterylizacji. Odbita fala światła również ma działanie antywirusowe i antybakteryjne, ale o zdecydowanie mniejszej mocy niż fala pochodząca prosto ze źródła. Konsekwencją tego jest fakt, że sterylizacja UV-C nie działa w miejscach, w które nie dociera światło, dlatego należy ustawiać lampę w taki sposób, aby objęła ona swoim działaniem wszelkie powierzchnie, które wchodzą w kontakt z osobami korzystającymi z pomieszczenia. Należy też pamiętać, że szkło lub plastik stanowią nieprzenikalną barierę dla światła UV-C, tzn. że światło UV-C nie działa za zamkniętym oknem czy ścianą kabiny prysznicowej.


“(...) szkło lub plastik stanowią nieprzenikalną barierę dla światła UV-C, tzn. że światło UV-C nie działa za zamkniętym oknem czy ścianą kabiny prysznicowej.”

Doświadczenie placówek medycznych oraz laboratoryjnych pokazuje, że na dzień dzisiejszy nie ma lepszej alternatywy dla szybkiego, wygodnego i skutecznego zabezpieczenia wnętrz budynków przed bakteriami, wirusami, roztoczami i innymi patogenami. Częste wymiany gości i klientów oraz ograniczony czas na przygotowanie pokoi, apartamentów czy większych sal wymagają szybkiej i skutecznej sterylizacji, przy takich potrzebach sterylizacja UV-C wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.


5 views0 comments

Comments


bottom of page