top of page
Search

Czy można walczyć z COVID-19 za pomocą światła UV?


Naukowcy badają Covid-19, koronawirus

Fake newsy o koronawirusie i zwykli oszuści.

W Internecie znajduje się wiele materiałów i porad w jaki sposób walczyć z bakteriami i wirusami. Niektóre z tych tekstów to rzetelne porady oparte na badaniach naukowych, niestety w mediach i Internecie jest też mnóstwo fake newsów, które tylko zaciemniają obraz i wprowadzają w błąd. Pół biedy kiedy to tylko dezinformacja, ale aby nie dać nabić się w butelkę i nie wydać ciężko zarobionych pieniędzy w najlepszym wypadku na nieskuteczny gadżet, warto zawczasu zrozumieć podstawy działania urządzeń, które mają chronić nas i naszych bliskich. Tym bardziej, że złe produkty lub niewłaściwe użycie może wywołać więcej szkód niż pożytku.


Zacznijmy od podstaw, czym jest SARS-CoV-2?

Koronawirus, jak sama nazwa wskazuje, jest wirusem i na potrzeby zrozumienia w jaki sposób z nim walczyć to powinno nam wystarczyć. Oczywiście epidemiolodzy wskażą na szereg różnic pomiędzy COVID-19, a np. wirusem grypy albo ebola, jednak z naszej perspektywy potrzebna jest ogólna wiedza czym w istocie są wirusy i jak możemy je unieszkodliwić. Cytując za Wikipedią:

Wirusy (łac. virus „trucizna, jad”) – niewielkie cząstki zakaźne infekujące wszystkie formy życia, niezdolne do namnażania się poza komórką gospodarza [..] Najprostsze wirusy są zbudowane z kwasu nukleinowego stanowiącego ich genom oraz otaczającego go płaszcza białkowego zwanego kapsydem. Zawierają jeden z dwóch kwasów nukleinowych – RNA (wirusy RNA) albo DNA (wirusy DNA), w którym zawarta jest informacja potrzebna do wytworzenia cząstek potomnych[1].

Warto odnotować, że wirus SARS-CoV-2 zbudowany jest z RNA, choć z punktu widzenia promieniowania UV-C nie ma to większego znaczenia.


Covid-19, koronawirus model


Czym jest promieniowanie UV?

Nazw w języku polskim jest wiele: ultrafiolet, nadfiolet, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie nadfioletowe lub w skrócie UV. To promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 100 do 400 nanometrów (niektóre źródła podają od 10 nm). Promieniowanie UV jest niewidoczne gołym okiem, ponieważ jego fale są krótsze niż światło widzialne. Jednocześnie długość fali promieniowania UV jest dłuższa niż fala promieniowania rentgenowskiego. Z perspektywy walki z koronawirusem i każdą inną bakterią lub wirusem kluczowy jest podział promieniowania UV ze względu na jego wpływ na w/w organizmy żywe.

Wyróżnia się 3 typy:

UV-C długość fali 100-280 nm

UV-B długość fali 280-315 nm

UV-A długość fali 315-380 nm

Działanie bakterio i wirusobójcze ma jedynie promieniowanie z najkrótszymi falami czyli UV-C. Promieniowanie UV-A i UV-B występują naturalnie na ziemi i odpowiadają m.in. za naszą opaleniznę, są też wykorzystywane jako promieniowanie utwardzające kleje i lakiery do paznokci w tzw. hybrydach lub wypełnienia w stomatologii. Ponownie jednak do walki z wirusem potrzebna nam wiedza tylko o promieniowaniu UV-C, ponieważ tylko UV-C unieszkodliwia mikroorganizmy, promieniowanie UV-A i UV-B się do tego nie nadaje. Cóż takiego ma ta krótka fala UV-C, że skutecznie zabija organizmy żywe i wirusy?

Jak zabić wirusa (także SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19)?

Jest wiele sposobów dezynfekcji i skutecznej walki z patogenami. Można użyć wysokiej temperatury (wyparzanie), są też środki chemiczne, np. alkohol w wysokim stężeniu lub związki chloru, możliwe jest też ozonowanie. Wszystkie te metody łączy fakt, że mikroorganizmy są niszczone poprzez atak i uszkodzenia ich od zewnątrz. Zupełnie inną metodą jest zastosowanie promieniowania emitowanego przez lampy sterylizujące i nie wytwarzające ozonu. W ich wypadku długość fali to ok. 254 nm. Taka długość fali bez przeszkód przenika przez struktury komórkowe oraz otoczki tłuszczowe i uderza bezpośrednio w struktury RNA oraz DNA powodując w nich trwałe uszkodzenia. Tak „podziurawione” łańcuchy białkowe powodują śmierć mikroorganizmów lub ich trwałą niezdolność do reprodukcji. W efekcie mówimy o sterylizacji powietrza i powierzchni na którą działało promieniowanie UV-C.


Żeby lepiej zrozumieć różnice w zwalczaniu mikroorganizmów warto zapoznać się z obrazkiem poniżej, który ilustruje działanie światła UV-C na Covid-19:


Światło UV-C niszczy RNA covid-19, koronawirus
RNA koronawirusa zostaje zniszczone przez światło UV-C.

Czy promieniowanie UV-C jest lepsze od innych metod?

W wypadku walki z bakteriami i wirusami trudno jest mówić o lepszych i gorszych metodach. Wiele zależy od dostępnych człowiekowi rozwiązań. Z pewnością jednak można wyróżniać metody: tańsze i droższe, szybsze i wolniejsze, bezpieczne i niebezpieczne, o udokumentowanej skuteczności i zupełne nowości. Aby lepiej zrozumieć dostępne metody oraz przekonać się o zaletach promieniowania UV-C najlepiej zapoznać się z tekstem: 10 powodów dla których warto stosować sterylizację UV-C.

8 views0 comments

留言


bottom of page